HISTORY ZONE: FN Herstal

HISTORY ZONE: FN Herstal

Az évszázados sikertörténet

Az FN cég egy kis településen, Herstal városában alapult meg, mely akkoriban nem igazán örvendett nagy hírnévnek, lévén egyszerű mezőgazdaságból, fém megmunkálásból tartotta fenn magát. A céget Henri Pieper vezette, alapvetően mechanikus eszközöket gyártottak, ugyancsak fémmegmunkálással, mint a környéken bárki. 

1889-ben érkezett egy megrendelés a céghez, 150.000 Mauser M89-es puska legyártására a Belga hadsereg számára.

Ekkor változott a név "Fabrique Nationale d’armes de guerre"-re, mely fordításban ennyit takar: Nemzetközi Katonai Fegyvergyártás.

Nem tartott sokáig, hogy az iparág felvirágozzon, hiszen 1907-ben az FN és John Browning közös projektekbe kezdtek, így megszülettek a cég első saját tervezésű és gyártású fegyverei is. Az egyik leghíresebb öntöltő pisztoly az M1910 ami ebből a kapcsolatból született. John Browning egy másik pisztolya, a GP35-ös, mely alapul szolgált majd az összes modern "Browning" rendszert használó öntöltő pisztolynak csak évtizedekkel a halála után került gyártásra az FN cégnél.

Azonban nem csak fegyverekben gondolkodott a cég, hiszen a kezdetektől gyártottak autókat, motorkerékpárokat ezen iparágakon belül pedig piacvezetőnek számított az FN Belgiumban.

 

A mai napig is készülnek katonai célokra szánt járművek, melyek leginkább az amerikai piacra készülnek, de Európában is vannak érdekeltségeik.

A második világháború alatt a Német hadsereg is megbízásokat küldött az FN-nek, miután ezek nem teljesültek csaknem teljesen elpusztították a gyárat. Szó szerint hamvaiból feltámadva tért vissza a cég az iparba a háború után, és a nehézségek ellenére két nagy fegyvergyártó céget is magába olvasztott, melyek a Winchester és a Browning Arms Company voltak.

A '90-es években lépett be a cég az amerikai piacra, mikor megalapították az FN Herstal US division-t, és forgalmazni kezdték termékeiket az amerikai rendvédelem, hadsereg és civil piac számára. Ez az időszak több, mint termékenynek számított a cég történetében, hiszen ekkor készült el a P90-es, ami a mai napig a legkompaktabb rohampuska, teljesen egyedi töltési mechanizmussal, a végletekig lekicsinyített méretekkel, elképesztő tűzerővel és tűzgyorsasággal.

  A P90-est elsősorban a járműveket kezelő, vagy ott tartózkodó személyzetnek szánták önvédelmi fegyvernek, azonban a tesztek során kiderült, hogy a fegyver több mint alkalmas a gyors-reagálású csapatok, és különleges erők használatára is, így az olyan egységek, mint például a GIGN, azonnal rendszerbe állították a P90-est.

 

A másik nagy dobásuk az FN Minimi volt, melyet rendszeresített az amerikai hadsereg és tengerészgyalogság is, kissé ráncfelvarrva, az igényeik szerint átalakítva M249, SAW néven. Ez a fegyver egy rajtámogató, könnyű géppuska volt, melyet abszolút hadi célokra szántak. Tűzgyorsasága elképesztően magas, akár 1000 lövés/perc, ugyanakkor a szabvány 5.56x45-ös NATO lőszert tüzelte. 100-as és 200-as rakaszok készültek hozzá, azonban a fegyver fogadja a standard STANAG, vagy P-MAG tárakat is, így lényegében a lövészt semmilyen szituáció sem érheti váratlanul, amíg a rajával van. A fegyvert a fél világ rendszerbe állította, és használják a mai napig, például MK46 néven.

Az új évezred egyik legnagyobb innovációja az FN Scar volt, melyet a cég már kimondottan az amerikai piacra készített. A Scar számos fejlesztéssel lett felvértezve, ami rendkívül hasznossá tette a harctereken. Szétszerelése és ápolása rendkívül egyszerű, nem bonyolultabb egy Browning pisztolynál, így hamar népszerű lett a katonák köreiben is. Két változata lett igazán elterjedt, a Scar H (Heavy) és a Scar S. A „H” változat támogató-lövész szerepeket töltött be, 7.62x51-es kaliberű (.308) NATO lőszert tüzelt, míg az „S” a hagyományos 5.56x45-öst.

Az FN cég továbbá az airsoftban, a videójáték és filmiparban is bőségesen jelen van. Bátran mondhatjuk, hogy ma már nincs olyan Hollywoodi alkotás, ahol ne szerepelnének a fegyvereik, ugyanez elmondható a videójátékokról is. Remek példa mondjuk a Westworld sorozat, ahol szinte kivétel nélkül az ő fegyvereiket használják a park őrzői, de nagyobb felsorolásba nem kezdenénk, hiszen napestig ülhetne itt a kedves olvasó.

Az FN cég ma is rendkívül aktív, továbbra is oroszlán-szerepet tölt be a modern fegyverek tervezésében és gyártásában.

Tartalomhoz tartozó címkék: érdekességek